Hédervár Templomaiért Alapítvány

Hédervár Templomaiért Alapítvány

Adószám: 19111706-1-08

Szívesen fogadjuk egyéb felajánlásaikat is.

Bankszámlaszám: 58600283-11080013

Facebook honlap

A Hédervári R. K. Egyházközség a hagyományok szerint 1031-ben alakult meg Szigetköz történelmi központjában. Nagy múltunk egyben nagy felelősséget jelent, hisz rendkívül széles a gondjainkra bízott építészeti, kultúrtörténeti, művészettörténeti jelentőségű örökség megóvásával járó feladatok skálája. Ezért alapították meg 33 éve a Hédervár Templomaiért Alapítványt, aminek a segítségével sikerült az elmúlt években a történelmi Boldogasszony kápolnát, a Peregrinus kápolnát és a Szent Mihály plébániatemplomot építészetileg kívül-belül helyreállítani. A Hédervár Templomaiért Alapítvány 1990. július 1. óta működik. Egyik célja a Szent Mihály plébániatemplom és Boldogasszony kápolna felújítása, állagának folyamatos megóvása oly módon, hogy az épületegyüttes mindenkor alkalmas legyen a hitélet, a vallás gyakorlására, a szertartásokhoz megtartására méltó körülmények között. A másik, hogy Hédervár műemlékekben gazdag jellegét megőrizzük az utókor számára. Alapítónk Hegedűs Imre, aki mindenkor elkötelezett támogatója templomainknak és a hitélet ügyének.

Az Alapítvány által végzett munkákkal Hédervár értékeit szeretnénk a továbbiakban is gyarapítani. A múlt örökségének védelme nagyon fontos számunkra, és ez nagyfokú odafigyelést igényel. Ezért munkánk során nemcsak a két hitéleti centrumra figyelünk, hanem a Peregrinus kápolnára és más értékekre, környezetünkre is. Szilárd alapja ez az önbecsülésnek, hiszen mi, akik itt élünk, büszkék vagyunk értékeinkre.

Az Alapítvány vezetősége a helyi templomok állagának megóvásán felül a közösségi életben betöltött szerepét is igyekszik erősíteni, ezért támogatja a kulturális rendezvényeket és a kiállításokat. Fontos a kapcsolat a civil szervezetekkel, hiszen az általuk és az általunk végzett munka községünket teszi szebbé. És mert a jövőnket a gyermekek jelentik, kiemelten segítjük iskolánkat és óvodánkat. Az Egyházközség, a Hédervári Gyermekek Neveléséért Alapítvány, a Hédervári Tűzoltó Egyesület, a Hédervári Baráti Kör, a Hédervári Asszonykórus kiemelt segítőink sorába tartoznak, példamutató munkájukra mindig számíthatunk. A Hédervári R. K. Egyházközség vezetőségével szoros munkakapcsolatot alakítottunk ki, egymást segítve újítjuk meg folyamatosan Hédervár műemlékeit. Segítségével valósulhatott meg a Szent Mihály plébániatemplomban a főoltárkép, az oldaloltárok, bútorzatok, főoltár-szobrok, kellékek restaurálása, felújítása, javítása és pótlása. És hogy az egyedülálló értékek védelméről is gondoskodni lehessen, fontosnak tartottuk egyrészt a tűzjelző berendezések kiépítését, másrészt az állandó figyelés, éberség biztosítását. Ezt folytatva a Boldogasszony kápolnában is kiépítettük a tűzriasztó és vagyonvédelmi rendszert, figyelőszolgálattal biztosítva mindkét templomunkat. A biztonság érdekében még tűzoltó berendezéseket is vásároltunk és a karbantartásukat biztosítjuk. Közös akarattal és munkával tudtuk megvalósítani a templomfalazat nedvesség elleni szigetelését, a nedvesség elvezetését és a vakolat, a nyílászárók cseréjét. Méltó módon felújíttattuk a templom falazatába épített hősi emléktáblákat, s a hősökért szólt május utolsó vasárnapján a harang és a szentmise, rájuk emlékeztünk. Trianon évfordulója kapcsán emlékhelyet alakítottunk ki a plébániakertben, a templom mellett, itt kapott helyett egy fakereszt a Nagy-Magyarország térképpel és egy 12 méteres zászlórúd a 2 x 4 méteres zászlóval, emlékeztetve a centenáriumra. Azóta az évfordulókról dr. Nagy István agrárminiszter úr személyesen adományozott felszentelt zászlója alatt emlékezhetünk meg.

Közös szervezéssel alakítottuk környezetünket széppé új térburkolatokkal és az évszázados parókiakerítés felújításával. Ezekben a munkálatokban Hédervár lakossága nagyon sokat segített kétkezi és szakmunkájával, és ennek igen látványos és szép eredménye volt a templom előtt csörgedező patak medrének és partjának megtisztítása. Kezdeményezőként szép feladatot vállalt fel a Hédervár Templomaiért Alapítvány, amikor a falu határában található Peregrinus kápolna állagmegóvását, szépítését megkezdte és folytatja is. A Boldogasszony kápolna ugyancsak állandó helye a hitéletnek, itt fogadjuk a zarándokokat és történelmünk eme építészeti csodájának megtekintőit.

Ez a gyönyörű, harmonikus környezet és az ezt körbe ölelő árnyas park biztosít méltó helyet a Nagyboldogasszony napi, búcsúi szentmiséknek. Mert, ha valahol nem tud megpihenni a szem, ott nem fog megpihenni a turista, a vándor sem. Ezért szorgalmazzuk, segítjük a községünkben szép számban található emlékhelyek, kőkeresztek felújítását, ápolását. Templomaink egyre látogatottabbak, egyre szebbek és modernebbek. A civil szervezetekkel közösen megszerveztük, megtartottuk a községünket érintő egyházi és állami megemlékezéseket, ünnepeinket. Megvalósíthattuk pályázati segédlettel a hédervári Szent Mihály Plébániatemplomban az infrastrukturális és eszközfejlesztést. Így kerülhetett sok a templom homlokzati megvilágításának kiépítésére, a belső hangosítás és az énekszöveg kijelzőjének kialakítására, valamint a toronyóra elhelyezésére. A toronyóra fontos alkotóeleme a templomnak, amely az elmúlt évszázad természeti csapásai során megsemmisült, ezért az alapítvány szívügyének tekintette és folyamatosan kereste a pályázati lehetőségeket az eredeti állapot visszaállítására. Manapság nem mindennapi, hogy községünk gyarapítására ennyi lehetőség adódik és hogy évről évre valóban gyarapodnak is ezek az értékek. A kutatómunkák eredményeit könyvekbe szerkesztve őrizzük meg az utókor számára. Így válhat Szigetköz legrégebbi és legszebb temploma egyben a legmodernebbé és központi szakrális találkozóhellyé mindenki számára, a legpontosabb időjelző berendezés pedig mindenkié, aki csak rátekint. A közösség értékeinek további gyarapítására egy közös harang készíttetését kezdeményeztük. Községünk temetőjében üresen állt a harangláb és az összetartozás, a közös búcsúzás jeleként adott volt a lehetőség, hogy a héderváriak készíttessenek egy harangot, a finanszírozásra a Hédervár Templomaiért Alapítvány nyitott egy elkülönített bankszámlát. A kezdeményezéssel nagyon nagy összefogás tanúi lehettünk. Egy község életében különleges ünnep egy harang öntése és szentelése, több száz év alatt is csak egyszer-egyszer kerülhet rá sor, és felemelő érzéssel tölt el mindenkit, hogy összefogásunknak harangszóval adhatunk hangot. 

A bronzharangba öntött szöveg így szól:

Istenhez kísérem a megholtnak lelkét, vigasztalom szómmal a gyászoló testvért.Isten dicsőségére, elődeink emlékére öntette Hédervár lakossága, 2019.

Összesen 164 család és támogató segítségével valósulhatott meg 2019-ben ez a kezdeményezés, s e mellett a temetői kőkereszt felújítása. Úgy tartják, ott van a szülőföld határa, ameddig a harang hangja elhallatszik. Ám ha összeölelkeznek a harangok, s találkozik az ég a földdel, akkor otthonra találunk, testvérek és barátok fogadnak. A harangok elévülhetetlen üzenete, a Héderváron élő emberek hite és szeretete azonban mit sem változott. Ez az a pillér, amelyre hidakat lehet építeni, s a harang nyelve a megmaradás záloga is. A harangozás megszentelt idő. De így veszünk végső búcsút is nagy szeretettel, bánattal, együttérzéssel rokonunktól, barátunktól, ismerősünktől.


Röviddel a lélekváltó harangunk megöntetése után ismét lehetőségünk nyílt arra, hogy harangot készíttessünk. A hédervári Boldogasszony kápolnában valamikor négy harang lehetett, ezek a háborúk idején tűnhettek el, azt szerettük volna, hogy az üres torony új harangot kapjon. Ez 2021-ben a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatának jóvoltából sikerült, a Boldogasszony kápolnába épített haranghoz ráadásul a legmodernebb programozható elektronikát telepítették. 

A bronzharangba öntött szöveg a következő: 

Nemzeti összetartozás harangja/ A Magyar kormány támogatásával öntette a Hédervár templomaiért Alapítvány

Szent István királyunk államunk alapításakor Nagyboldogasszonyunk, Szűz Mária oltalmába ajánlotta fel országunkat és e harangot így mi is Magyarország védőszentjének, Nagyboldogasszonynak ajánlottunk fel. A harang szíve együtt dobbanhat minden magyaréval. Régi terveink között szerepelt egy keresztút létrehozása a plébániakerítés belső oldalán, e kerítés pedig néhány éve újulhatott meg a kiváló hédervári szakemberek munkájának köszönhetően, akik visszaszedték és újjáépítették az évszázados téglákból. A tervek elkészültek és dolgozunk a kivitelezéséhez szükséges források előteremtésén, mert fontosnak tartjuk, hogy újabb értékkel gazdagítsuk nagymúltú egyházközségünket.

Felújíttatjuk még 2024-ben pályázati forrásból a nagytemplom harangozó rendszerét, amit csaknem 80 éve készítettek, és felújítottuk a temetői kegyeleti zászlót, amely elhunyt szeretteinket vezeti végső nyughelyükhöz. Elemei – egyes részeket tekintve – többszáz évesek is lehetnek. Restauráltattuk kétoldalas festményét, megújíttattuk a keretszövetet, új a kereszt- és a fő zászlórúd, akár a több végdíszítés. A zászló felszentelését a Szent Mihály plébániatemplomban tartották és ezek után került vissza a ravatalozóba, hogy segítse a szertartások megtartását.

Munkáink, törekvéseink sok helyen felkeltették a figyelmet, ennek következtében a belügyminiszter 2014-ben kitüntetés adományozásával ismerte el a műemlékvédelem és a régészeti örökség védelme területén, illetve érdekében végzett kiemelkedő munkánkat. Közösségünk örömére a Hédervár Templomaiért Alapítvány 2014. április 18-án Forster Gyula-emlékéremben részesülhetett a Belügyminisztériumban tartott ünnepség keretében, a műemlékvédelmi világnapon. Az elmúlt harmincnégy év alatt apró lépésekkel sokat tettünk szakrális örökségünk védelme és fejlesztése érdekében, egy részét önerőből, más részét társadalmi munkában, illetve a hazai pályázati lehetőségeket kihasználva. Különösen örülünk annak, hogy az állam segíti munkánkat célorientált és átlátható pályázati lehetőségek biztosításával, így karolva fel a helyi közösségek tevékenységét és a helyi értékek védelmét.

Ebben az Örökségvédelmi Intézet is támogatott bennünket.

És így újulhatott meg Khuen-Héderváry Károly (1849–1918) miniszterelnök nyughelye is. A magyar kormány ugyanis 2015-ben célul tűzte ki, hogy az 1848 és 1947 között hivatalban lévő, egykori magyar miniszterelnökök sírjait rendbe hozatja. A feladattal a Nemzeti Örökség Intézetét bízta meg és biztosította ehhez az anyagi forrást. E sírhelyek körébe tartozott Khuen-Héderváry Károly (1849–1918) miniszterelnök nyughelye is, amely a Hédervári Római Katolikus Egyházközség tulajdonában álló ingatlanon, a Boldogasszony kápolna közelében, az Árpád-fa törzse mellett található. A sírhelyen végzett restaurálási munkálatok alkalmával a fedőlap is cserére szorult. Az újat restaurátorok készítették, a régit pedig a Khuen-Héderváry család által emeltetett Boldogasszony kápolnában helyezték el, a helyreállítást csaknem hatmillió forinttal támogatta a kormány. Az eredményes együttműködés és a felújítás elősegítése érdekében az engedélyek beszerzését és egyéb adminisztratív munkák ellátását az alapítvány vezetője vállalta. Khuen-Héderváry Károly sírhelyének méltó újra szentelésére 2018. augusztus 19-én a Nagyboldogasszony napi szentmise keretei közt került sor.

Minden munkálatot kutatások előztek meg neves szakemberek bevonásával. Ezek sorába tartozik, hogy 2023-ban megújíttattuk az összes kőkeresztet a Boldogasszony kápolna temetőkertjében a grófi sír és az Árpád-fa körül.

Fontos, hogy mi is köszönetet mondjunk azoknak, akik segítenek az Alapítványnak és azon keresztül községünknek. Ezért 2015-ben a Hédervár Templomaiért Alapítvány vezetősége emlékérmeket és az ezzel járó okleveleket hozott létre, hogy háláját ezek adományozásával fejezhesse ki mindazoknak, akik több évtizedes lelkiismeretes munkájukkal tettek az Alapítványért és a közösségért. Kiemelt támogatóinak és segítőinek a Boldogasszony-emlékérem adományozásával mondott köszönetet.

A közösségi értékek támogatása, segítőkész, lelkiismeretes munkája elismeréséül kapta:

  • 2016-ban Sághi Gyuláné, dr. Mayer Béláné, dr. Tóth Lászlóné, dr. Nagy István, Kiss Gyula és Radek József.
  • 2017-ben Cser Jenő, Göndöcs László, Horváth Péter és dr. Galla Gábor atya.
  • 2018-ban Láng Mercédesz, Majlinger Antalné és Szabóné Németh Ágnes.
  • 2021-ben Bán Elvira.
  • 2022-ben Gondár Józsefné és Székely Zoltán múzeumigazgató.
  • 2023-ban Kriston Ákos.

A közösség érdekében hosszú időn keresztül végzett kiemelkedő munkája és segítőkész hozzáállása elismeréséül Szent Mihály emlékérmet kaptak azok az egyházközségi képviselő testületi tagok, akik már betöltötték a 70. életévüket:

  • 2016-ban dr. Soós Erzsébet, Menyhart József, Nádasi István, Soós Géza és Erdős István.
  • 2017-ben Hegedűs Imre és dr. Galla Gábor atya.
  • 2018-ban Kiss Antal (†)
  • 2019-ben Mag István (†), Vereb Zsolt Mihály atya.
  • 2020-ban Beke Péter.
  • 2021-ben Füredi Károly.
  • 2023-ban Farkas István atya.
  • 2024-ben Kránicz Sándor, Légrádi Ferenc


Köszönet jár elődeinknek községünket gyarapító tevékenységükért. Köszönet a mindennapi segítőknek és gyermekeknek, valamint felkészítőiknek. A héderváriaknak, az elszármazottaknak mindennemű támogatásukért. Köszönjük a támogatást, hogy mellénk álltak és folyamatosan mellettünk vannak!

A sikerek közösek.

Fontos, hogy ne csak a múltból éljünk, hanem a jelenben olyan feladatokat hajtsunk végre, olyan alapot rakjunk le és hagyjunk magunk után, amelyre az utánunk jövők büszkék lesznek, építenek rá, fejlesztik és tovább tudják adni. A jelenben elsősorban a jövőre kell gondolni, nem feledve a múltat, elődeinket.

Mindenkori célunk Hédervár évszázados értékeinek megóvása.

Köszönettel:
Hegedűs Imre alapító, Györkös István elnök,
Dr. Vágyi Ferenc Róbert titkár, Antóni Istvánné tag, Dr. Galla Gábor tag, Mézes Attila tag, Molnár Lajos tag.